loader image

Web Tasarımında Renk Psikolojisi

tarafından | Kas 12, 2021 | Web Tasarım

Web sitesi tasarımı yapacak kişinin aynı anda birkaç işi yapması gereken durumlar olabilir. Web tasarımcının yaptığı site öncelikle iyi görünüyor olmalı. Web tasarımcı, Web sitesinin navigasyonunun anlaşılır olduğundan emin olmalıdır. Bir internet kullanıcısının dikkatini mümkün olduğu kadar uzun süre sitede tutmalıdır. Kullanıcıyı siteyi ziyaret süreci boyunca nazikçe dönüşüm hunisinden aşağı yönlendirmeli ve kullanıcıyı sitenin amacı olarak site sahiplerinin sahip olduğu her türlü eylemi gerçekleştirmeye sessizce teşvik etmelidir.

Web tasarımcının insanların davranışları üzerinde bir etkiye sahip olduğu son zamanlarda daha da farkında olduğumuz bir gerçektir. Bu yüzden gün geçtikçe daha fazla, web tasarım hizmeti veren kişi, web sitesini oluştururken kullanıcıların davranışlarını yönlendirmeye yardımcı olmak için renk psikolojisine bakıyor. 

Renk psikolojisini incelemek, sitenizin web tasarımını ve kullanıcı odaklılığını en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. Doğru renkleri kullanmak, nihai kullanıcılarınızı harekete geçmeye, doğru mesajları algılayacak adımlara yönlendirmenize yardımcı olabilir. Renkler, müşterilerin dikkatini çekici ve satış için doğru duyguları tetikleyerek dönüşümleri iyileştirme sağlayacak güce sahiptir.

Renkler genellikle halkın markanız hakkındaki algısını ve neyi temsil ettiğinizi tanımlar. Ancak nihai soru cevapsız kalıyor: Markam için  hangi renk doğru? Maksimum etki için hangi rengi seçmeliyim?

Renk psikolojisinin iknada büyük rol oynadığını anlamak önemlidir. İknanın zorlama, manipülasyon veya sadece saldırgan olmaktan farklı olduğunu unutmayın. İkna tüm bunlardan farklı olarak, müşterileri harekete geçmeye teşvik etmek için gerekli adımları yerine getirmekle ilgilidir. Bu durumda, eylem bir dönüşüm veya satın alma olacaktır.

Renk ve Dönüşümler

Ürünlerin rengi ile satın alma dürtüsü arasında kanıtlanmış bilimsel bir bağlantı vardır. Her renk gördüğünüzde, beyninizdeki hipotalamusta gerçekleşen bir reaksiyonlar zinciri vardır. Hormonlar tiroidinize salgılanır, böylece davranışınızı etkileyen duyguları tetikler. Aslında, satın alma kararlarının %62 ila %90’ı renklere dayalıdır! Bu nedenle, renk psikolojisini anlamak için daha derine inmek, web siteniz için zor dönüşümleri önemli ölçüde iyileştirebilir.

Hangi Renkleri Nerelerde Kullanmalıyım?

Kullandığınız renkler bazen tam olarak belirgin olmayabilir, ancak bir fark yaratırlar. Dikkat etmeniz gereken temel alanlar şunlardır:

9

Görüntüler

9

Pop-uplar

9

Kenarlar

9

Başlıklar

9

Arka plan tonları

9

Bannerlar ve Grafikler

Bu belirgin alanlardaki renk seçimi, web sitenizin hedeflediği kitlenin türüne bağlıdır. Şimdi bunu daha fazla tartışalım.

Kontrast ve Parlaklık

Parlaklık, web sitenizin başarısında da hayati bir rol oynar. Genel olarak kadınların yumuşak renkleri, erkeklerin ise daha parlak renkleri tercih ettiğine inanılır.

Kontrast  , web sitesinin okunabilirliğini etkileyen bir diğer önemli renk faktörüdür. Hiç kimse call to action metninizde veya web sitesinin herhangi bir bölümünde yazılanları okumaktan hoşlanmaz. Açık siyah bir arka plan üzerinde siyah bir “Şimdi Satın Al” düğmesi gördüğünüzü hayal edin. Muhtemelen bu düğme fark edilmeyecektir.

Göze çarpmayan renkler kullanarak gezinme sekmeleri ve açılır menüler oluşturursanız bu çalışma hiç buton olmaması kadar kötüdür. Web sitenizi incelerken kullanıcıların bakış açısına göre inceleyin ve kullanıcı gibi davranmaya çalışın. İşte o zaman kullanıcılar açısından sitenizin nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz.

Renk Psikolojisi Üzerine Vaka Çalışmaları

Moz’da yayınlanan bir araştırmaya göre  , bir online slot makinesi şirketi basitçe harekete geçirici mesaj butonunu yeşilden sarıya çevirdi. Bu küçük değişiklik dönüşümlere %187.4 gibi büyük bir artışla yansıdı! Web siteniz için farklı renk şemaları denemeniz önerilen bir çalışmadır. Kullanıcılarınıza birkaç farklı renkle çok değişkenlilik testi uygulayabilirsiniz. Bu çalışmanın sonucunda hedef kitleniz üzerinde maksimum etkiye sahip renkleri belirlemek sizin için çok daha kolay olacaktır.

İnternet Pazarlamacıların Algısına Göre 10 Renk

Renklerin psikolojisini temel alarak renklerin ve ilham verdikleri duyguların bir çalışmasını sizler için yazdık. Doğru şekilde kullanıldığında, bu renkler, dönüşüm oranlarını artırmak için web sitenize doğru kişiliği vermede oldukça yardımcı olacaktır.

1. Pembe

Pembe ile başlayalım. Hedef pazarınız ağırlıklı olarak kadınlardan oluşuyorsa, pembe sizin için iyi bir renktir. Rengin eğlence ve romantizm duygularını arttırdığı bilinmektedir. Pembe, gençlik ve kadınlık ile çok güçlü bir şekilde ilişkilidir. Pembe oryantal bir renktir ve akıllara masumiyeti getirir. Özellikle kadınlara yönelik bir ürün pazarlayan veya kadınların çoğunlukta olduğu kitleyi hedefleyen web siteleri için idealdir.

2. Mavi

Mavi güvenilirliği temsil eder ve kullanıcılara serin bir hava hissettirir. Sağlıkla alakalı sektörlerde, parasal işlemlere veya güvenilirlik gerektiren diğer herhangi bir sektörle ilgili web siteleri genellikler mavi rengin yoğun kullanıldığı sitelere sahiptir.

3. Kırmızı

Kırmızı hiçbir şey insanların dikkatini kırmızı kadar çekemez. Kırmızı harekete geçirici mesajlar için en etkili renk olarak kabul edilir. Bir proje için “şimdi harekete geç” düğmesini tasarlıyorsanız, tartışmasız düğmenin rengi kırmızı olmalıdır. Kırmızı, uyarıcı, heyecan verici bir renktir. Tutku, güç ve bazen öfke ile ilişkilidir. Uyarılar için veya tehlikeyi göstermek için kullanılabilir, ancak aynı zamanda güç, kararlılık ve cesareti de gösterebilir. 

Orta ton bir kırmızı veya domates gibi daha parlak ve canlı kırmızılar, enerji ve harekete geçirme isteğini pekiştirmek isteyen web siteleri için harika seçenektir.

4. Yeşil

Yeşil, huzurun ve doğanın rengidir. Kullanıcılara sakinlik, gençleşme, refah ve iyimserlik hissi verebilir. Daha koyu yeşil tonları parasal konularla daha çok bağlantılıdır, bu nedenle refah, büyüme ve istikrar önermek isteyen siteler genellikle bu tonları kullanır. Daha açık tonlar daha çok bahar ve büyüme ile ilişkilendirilir, bu nedenle rahatlamayı, tazeliği ve dürüstlüğü yansıtmak isteyen web siteleri genellikle daha açık tonlar kullanır. Web siteniz organik ürünler satıyorsa, yeşil baskın arka plan olması daha faydalı olacaktır.

5. Sarı

Pazarlama dünyasında sarının kaygısız ve moral bozucu düşünceleri olmayan sağlıklı bir zihni tanımladığı söylenir. Çocuk kıyafetleri ve oyuncaklar gibi ürünler satan çevrimiçi mağazalar için en uygun renktir. Bu renk aynı zamanda dikkatle de ilişkilidir. Sarı genellikle en enerji verici renk olarak kabul edilir. İlk çağlardan itibaren insanlar sarıyı güneşle ilişkilendirmeyi öğrendiler, bu nedenle sarı, sıcaklık ve mutlulukla ilişkilendirilir. Çocukların dikkatini çektiği için parlak sarıyı çocuklar için tasarlanmış siteler için kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır. Daha ince sarı tonları daha karmaşık ilişkilere sahiptir. Daha koyu tonlar, sararmış parşömene benzetilerek antikliği çağrıştırabilir. Bu nedenle, bilgelik ve merakla da ilişkilendirilebilir. Sarı tonları otorite ve zeka duygusu göstermek isteyen siteler için harikadır.

6. Mor

Mor, zerafet ve inceliği temsil eder. Mor renk lüks ürünler içeren bir web sitesi için ideal bir seçimdir.

7. Turuncu

Turuncu, karmaşıklığı temsil edebilir, ancak aynı zamanda dikkat çekici de olabilir. Turuncu, kırmızıdan daha dengeli ve daha az baskın bir renktir. Canlı, enerjik, samimi ve davetkar, harekete ve enerjiye ihtiyaç duyan tasarımlar için idealdir. Yaratıcılıklarını sergilemek isteyen web siteleri, benzersiz ve heyecan verici olduğu için genellikle turuncuyu seçer, ancak yine de sıcak bir rengin rahatlığına sahiptir. Bu renk, teknoloji şirketlerinin web siteleri için arka plan olarak uygundur.

8. Altın

Metalik bir renk olarak altın, gücü ve prestiji ifade eder. Yeşil ve mor gibi zarafeti ifade eden diğer renklerle iyi bir uyum yakalayabilir.

9. Siyah

Siyah çok yönlüdür ve diğer renklerle iyi anlaşan bir renktir. Web sitesinde kullanılan renklerin geri kalanıyla kontrast oluşturmak için en iyi uyumu yakalayabilecek renklerdendir.

10. Kahverengi

Kahverengi, rahatlamayı ve sakinliği teşvik eden sıradan bir renktir. Bu renk, sağlık ve zindelik ile ilgili web siteleri için mükemmeldir. Krem rengi ise sakin, zarif ve saftır, bu da onları birlikte kullanıldığında gelenek duygusu ima etmek isteyen bir web sitesi için harika bir arka plan rengi yapar.

Kahverengi ve tonları sıkıcı görünsede güven verici de olabilirler, bu da kahverengi tonlarını çok cesur veya aşırı olmak istemeyen bir site için ideal kılar. Koyu kahverengi, bir somun ekmek gibi sağlıklı ve güvenilir hissettirir. Sıcaklık ve konfor ile ilişkilidir. Deneyim ve güven vermek isteyen siteler genellikle kahverengi kullanır.

Sonuç

Renkler, bir web sitesinde çok özel bir ruh hali veya izlenim yaratabilir. Bir sitenin rengi yanlış izlenim veriyorsa, site deneyimsizlik, profesyonel olmama ve hatta güvenilmezlik hissettireceğinden, hemen çıkma oranlarının yüksek olmasına neden olabilir. Fakat sitenin vermek istediği mesajı pekiştiren bir renk kullanılırsa, kullanıcılar sitenin güvenilir olduğunu düşünür, iletilmek istenen mesajı daha rahat algılarlar. Bu sayede web sitesi daha kullanıcı odaklı hale gelir.

Web siteniz için seçtiğiniz renklerin ne kadar iyi göründüğünü deneyin. Kullanıcıları en iyi ikna eden tonları seçmek için renk psikolojisini hatırlayın. Web siteniz için doğru paleti seçmek kesinlikle dönüşüm oranınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Web tasarımcılar için son bir uyarı! Günümüz dünyası giderek küçülüyor ve çeşitleniyor. Renklerin kültürlere göre farklılık gösterdiğini unutmayın. Bir kültürün olumlu bulduğu bir şey, bir başkası tarafından olumsuz olarak değerlendirilebilir. Örneğin, Çin’de beyaz ölümle ilişkilendirilirken, Hristiyan ülkelerde gelinler beyaz renk giyerler. Mor, çoğu ülkede kadınsı olarak kabul edilir, ancak Brezilya’da ölümle de ilişkilendirilen renklerden biridir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinize en uygun renk kombinasyonunu uygulamak için hedef kitleniz hakkında çok iyi araştırma yaparak hedef kitlenin tüm yönlerini göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...