loader image

Web Sitenizi Oluşturun:Webflow vs WordPress

tarafından | Ara 10, 2021 | Web Tasarım

Web sitenizi oluşturmak için Webflow ve WordPress arasında seçim yapmakta zorlanıyor musunuz?

Bu araçların her ikisi de herhangi bir özel teknik bilgiye ihtiyaç duymadan basit veya karmaşık web siteleri oluşturmanıza yardımcı olabilecek popüler çözümlerdir. Ancak, bir web sitesi oluşturmak için çok farklı yaklaşımlar sunarlar, bu nedenle ihtiyaçlarınız için en iyi seçeneği seçmek için nasıl karşılaştırıldıklarını anlamak önemlidir.

Temel fark, WordPress’in kendi barındırma sunucunuza kuracağınız açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi (CMS) olması, Webflow’un ise sizin için her şeyi halledebilecek bir SaaS uygulaması olmasıdır.

Farklar bundan çok daha derine iniyor, bu yüzden bu yazının geri kalanını WordPress ve Webflow’u dokuz farklı bölüme ayırarak inceleyeceğiz:

Webflow ve WordPress

Webflow, web siteleri oluşturmak ve özelleştirmek isteyen ve barındırma, güvenlik ve web sitesi performansına özen gösteren web tasarımcılarına hitap eden görsel bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ise çoğu beceri seviyesindeki kullanıcılara hitap eden genişletilebilir bir açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Barındırma, güvenlik ve performansı kendileri halletmek zorunda kalacaklar.

Daha fazla uygulamalı WordPress ve Webflow karşılaştırmasına geçmeden önce, her iki platformla ilgili bazı hızlı tanıtımları gözden geçirelim.

WordPress Nedir?

WordPress popüler bir açık kaynaklı CMS’dir. İnternet’teki tüm web sitelerinin %42’sinden fazlasını destekleyen bir web sitesi oluşturmanın açık ara en popüler yoludur .

Herkes ücretsiz WordPress yazılımını WordPress.org’dan indirebilir ve  bir site oluşturmak için kendi hostinglerine yükleyebilir.

Bu makalede, WordPress’teki açık kaynaklı WordPress yazılımına odaklandığımızı unutmayın . 

WordPress başlangıçta bir blog platformu olarak başlasa da, uzun zamandan beri ticari web sitelerinden portföylere, e-ticaret mağazalarına ve daha fazlasına kadar her tür siteyi işleyebilen tam hizmetli bir CMS’ye dönüştü.

WordPress’in güçlü noktalarından biri uzantılarıdır. Çekirdek WordPress yazılımını ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için iki tür uzantı kullanabilirsiniz:

 • Temalar —  bunlar sitenizin tasarımını kontrol etmek içindir.
 • Eklentiler  — bunlar sitenize yeni özellikler ekler.

WordPress, bu uzantıları kullanmaya oldukça bağımlıdır – her bir WordPress web sitesi, temel özellikler eklemek için birden fazla eklenti kullanır.

Bu, WordPress ile Webflow arasındaki önemli bir felsefi farktır: Çekirdek WordPress yazılımı, eklentiler ekleyerek özelleştirdiğiniz bir temeldir, oysa Webflow, her şeyin araçta yerleşik olduğu bitmiş bir SaaS uygulamasıdır.

Webflow Nedir?

Webflow, görsel, sürükle ve bırak oluşturucu kullanarak bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan bir SaaS platformudur. Öncelikle, web siteleri oluşturmak için düşük kodlu veya kodsuz bir araç arayan tasarımcılara yöneliktir, ancak herkes bir web sitesi oluşturmak için Webflow’u kullanabilir.

Webflow ile Squarespace ve Wix gibi diğer SaaS web sitesi oluşturucuları arasındaki temel fark, Webflow’un sitenizin tüm temel koduna erişmenizi sağlamasıdır. Esasen görsel oluşturucu, sitenizin HTML , CSS ve JavaScript’ini oluşturmak için size görsel bir araç sunuyor .

Dinamik siteler için Webflow, bir blog, e-ticaret mağazası, dizin ve daha fazlasını oluşturmak için kullanabileceğiniz kendi CMS’sini de içerir.

Bir SaaS uygulaması olarak Webflow hemen hemen bağımsızdır. Kodu gömerek sitenize özellikler ekleyebilirsiniz, ancak çoğunlukla sitenizi oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey çekirdek Webflow platformudur.

Webflow ile sitenizi oluşturmayı bitirdikten sonra, şunları yapabilirsiniz:

 • Statik bir siteniz varsa, bitmiş sitenizin kodunu dışa aktarın ve herhangi bir barındırma sağlayıcısında barındırın.
 • Dinamik içerik için Webflow’un CMS’sini kullanmak istiyorsanız, siteyi sizin yerinize barındırması için Webflow’a ödeme yapın.

Ardından, her iki araçtaki üst düzey özelliklere temel bir göz atalım.

Özellikleri

Hem WordPress hem de Webflow, bir web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi sunar, ancak bazı özellikler eklemek için WordPress eklentilerine güvenmeniz gerekir. Bu özellikler aşağıdaki tabloda bir yıldızla işaretlenmiştir:

ÖZELLİKLERİWORDPRESSWEB AKIŞI
Önceden hazırlanmış temalar/şablonlar✔️✔️
Görsel, sürükle ve bırak tasarımı✔️*✔️
Tam içerik yönetim sistemi✔️✔️
Statik HTML siteleri✔️*✔️
Bloglama✔️✔️
e-ticaret✔️*✔️
Tam kod erişimi✔️✔️
SEO optimizasyonu✔️*✔️
SSL sertifikaları✔️✔️
Verim iyileştirmesi✔️*✔️

Elbette, aşağıdaki bölümlerde göreceğiniz daha incelikli özellik farklılıkları var. Ancak yüksek düzeyde, hem WordPress hem de Webflow, çoğu site sahibinin ihtiyaç duyduğu her şeyi yapabilir.

Kullanım Kolaylığı

Hem WordPress’in hem de Webflow’un diğer çözümlere göre avantajı, kodlama hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile bir web sitesi oluşturmayı kolaylaştırmasıdır .

WordPress daha küçük bir öğrenme eğrisine sahiptir – özellikle HTML ve CSS hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız – ancak her ikisi de geliştirici olmayanlar tarafından kullanılabilir.

Size her platformun kullanım kolaylığı hakkında bir fikir vermek için, her biriyle bir web sitesi oluşturmanın nasıl bir şey olduğunu gözden geçirelim.

WordPress Kullanım Kolaylığı

WordPress web sitesi ile başlamak , satın alma web hosting gerekir ve WordPress yazılımı yüklemek gerekir.

Bu korkutucu gelebilir, ama endişelenmeyin. WordPress çok popüler olduğu için çoğu web barındırıcısı, WordPress yazılımını yalnızca birkaç tıklamayla yüklemenize ve yapılandırmanıza izin veren basit yükleyici araçları sunar.

İşte Kinsta’dan bir WordPress yükleyici örneği :

WordPress’i yükledikten sonra sitenizi WordPress panosundan yönetebilirsiniz.

Sitenizin tasarımını kontrol etmek için bir WordPress teması yükleyebilirsiniz. Web sitenizin kıyafetleri gibi temaları düşünün. Sadece temayı değiştirerek sitenizin görünümünü herhangi bir içerik kaybetmeden kolayca değiştirebilirsiniz:

Daha fazla tasarım kontrolü istiyorsanız , görsel, sürükle ve bırak düzenlemesi sunan bir eklenti yükleyebilirsiniz . Örneğin, sitenizi Elementor eklentisi ile tasarsanız şöyle görünür :

Blog yazısı yazmak gibi içerik oluşturmak için WordPress Gutenberg düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Düzenleyici, çok sütunlu tasarımları ayarlamayı ve düğmeler gibi öğeleri birleştirmeyi kolaylaştıran blok tabanlı bir sistem kullanır:

Veya daha fazla tasarım kontrolü istiyorsanız, sayfa oluşturucu eklentinizi her zaman kullanmaya devam edebilirsiniz .

Sitenizin tüm içeriğini, ayarlarını, kullanıcılarını, kullanıcı yorumlarını vb. yönetmek için WordPress panosunda özel ekranlar alırsınız.

Genel olarak, tek bir kod satırına bakmadan her şeyi yapabilirsiniz. Veya daha gelişmiş bir kullanıcıysanız, sitenizin temel HTML, CSS, PHP ve JavaScript’ine tam erişim elde edersiniz.

Webflow

Bir Webflow web sitesine başlamak için bir Webflow hesabına kaydolmanız yeterlidir.

Kaydolduğunuzda Webflow, deneyimi ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için kısa bir anket başlatır. Ardından, kapsayıcılar ve stil gibi temel kavramları öğrenmenize yardımcı olacak bir kılavuz başlatır.

Temel bilgileri öğrendikten sonra kendi web sitesi projenizi oluşturabilirsiniz. Boş bir sayfadan başlayabilir veya önceden ayarlanmış bir şablon seçebilirsiniz:

Ardından, Webflow’un görsel, sürükle ve bırak oluşturucusunu kullanarak sitenizi oluşturabilirsiniz. Webflow’un oluşturucusunun öne çıkan özelliklerinden biri, sitenizdeki her öğe ve stil seçimi üzerinde size çok ayrıntılı kontrol sağlamasıdır:

Sitenizde blog gönderileri gibi dinamik içerik kullanmak istiyorsanız, Webflow’un CMS işlevini etkinleştirebilirsiniz.

Bir blog yazısı oluşturduğunuzda, blog yazısı içeriğinizi eklemek için sadeleştirilmiş bir düzenleyici alırsınız. Görüntüleri ve videoları kolayca ekleyebilirsiniz, ancak blog içerik düzenleyicisi, WordPress’in sunduğu blok düzenleyici kadar esnek değildir:

Webflow web sitenizi canlı hale getirmek için iki seçeneğiniz vardır:

 • Webflow’u sizin için barındırması için ödeme yapabilirsiniz. Webflow CMS’ye ihtiyaç duyan dinamik bir siteniz varsa (ör. bir blog veya e-ticaret mağazası) bu seçeneği belirlemeniz gerekir.
 • Sitenizin statik kodunu dışa aktarabilir ve istediğiniz yerde barındırabilirsiniz.

Temalar ve Şablonlar

Sıfırdan tasarlamanıza gerek kalmadan harika görünen bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olmak için hem WordPress hem de Webflow, sitenize önceden hazırlanmış tasarımları uygulamanıza olanak tanır.

WordPress bu temaları, Webflow ise onları şablon olarak adlandırır.

Ancak, WordPress çok daha büyük bir tema pazarına sahiptir. Web siteniz için hazır bir tasarım bulma konusunda en fazla esnekliği istiyorsanız, WordPress kesin kazanandır. Karşılaştırmak için aşağıdaki sayılara bir göz atın.

 WORDPRESSWEB AKIŞI
Ücretsiz Temalar/Şablonlar4.200+45+
Premium Temalar/Şablonlar10.000+500+

Eklentiler ve Uzantılar

Hem WordPress hem de Webflow, bir web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araçları sunarken, sitenizi çekirdek platformlarının ötesine geçen özelliklerle genişletmek isteyebilirsiniz.

Tipik olarak, çoğu web sitesi oluşturucu, terminoloji farklı olsa da, uzantılar aracılığıyla buna izin verir. Bu uzantılara ” eklentiler “veya  “uygulamalar” adı verilebilir .

WordPress

WordPress ile,  sitenize özellikler eklemek için kullanabileceğiniz kesinlikle çok büyük bir eklenti koleksiyonuna sahip olursunuz. Örneğin, resmi WordPress.org dizini neredeyse 59.000 ücretsiz eklentiye sahiptir. Ayrıca diğer pazar yerleri veya bağımsız geliştiriciler aracılığıyla binlerce premium eklenti bulabilirsiniz.

Yine WordPress, SEO’yu geliştirmek  veya sitenizi mobil uyumlu hale getirmek gibi sitenizin işlevselliğini geliştirmek için bu eklentileri kullanacağınızı varsayar .

Webflow

Webflow, WordPress’in yaptığı gibi resmi eklentiler sunmaz; bu, doğrudan Webflow arayüzünde çalışan uzantılar ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Ancak bu, sitenizi yeni özelliklerle genişletemeyeceğiniz anlamına gelmez. Diğer hizmetlerden kod parçacıklarını entegre ederek yapılabilir.

Örneğin, sitenize canlı sohbet eklemek istiyorsanız , en sevdiğiniz canlı sohbet hizmetinden JavaScript snippet’ini entegre edebilirsiniz . Webflow ile üyelik sitesi kurmak istiyorsanız, Membertack’i entegre edebilirsiniz .

Ancak, bu kod parçacığı entegrasyonları genellikle biraz geçici çözümler gibi gelebilir, oysa WordPress eklentileri tamamen yerel çözümlerdir.

Üçüncü Taraf Hizmetleriyle Entegrasyonlar

Web sitenizden en iyi şekilde yararlanmak için, müşteri ilişkileri yöneticiniz (CRM) , e-posta pazarlama sağlayıcınız vb. gibi kullandığınız diğer araçlarla entegre olmak isteyeceksiniz .

WordPress

WordPress, entegrasyonlar söz konusu olduğunda öne çıkar çünkü akla gelebilecek hemen hemen her entegrasyon için eklentiler bulabilirsiniz.

HubSpot’u WordPress web sitenize entegre etmek ister misiniz? HubSpot WordPress eklentisi  sadece HubSpot için WordPress sitesini bağlamak için değil, aynı zamanda WordPress dashboardan çıkmadan HubSpot CRM ve diğer önemli eylemleri erişmek için kullanılabilir.

Daha gelişmiş entegrasyonlara ihtiyacınız varsa,  diğer hizmetlere bağlanmak için özel otomasyon kuralları ayarlamanıza izin veren WP Webhooks  ve Uncanny Automator gibi araçlar bulabilirsiniz .

Genel olarak, WordPress’i kullandığınız diğer araçlarla entegre etme kolaylığı kesinlikle avantajlarından biridir.

Webflow

Webflow, entegrasyonlar söz konusu olduğunda o kadar güçlü değildir. Diğer araçlarla WebFlow sitesini entegre etmek için, neredeyse birçok durumda kod yerleştirmeniz veya ayrı arayüzlere güvenmeniz gerekir. 

Örneğin, bir HubSpot müşteri adayı formu gömmek istiyorsanız, önce formunuzu HubSpot’ta oluşturmanız  ve ardından HubSpot’taki gömme kodunu kullanarak Webflow’a eklemeniz gerekir.

Aynı durumu, entegre etmek istediğiniz diğer hizmetler için de bulacaksınız.

E-ticaret İşlevselliği

Hem WordPress hem de Webflow, bir e-ticaret mağazası oluşturmanıza yardımcı olabilir .

WordPress ile bir eklenti kullanarak tam e-ticaret işlevselliği ekleyebilirsiniz. WooCommerce, açık ara en popüler WordPress e-ticaret eklentisidir. Aslında, WooCommerce, genel olarak bir e-ticaret mağazası kurmanın en popüler yoludur, hatta özel e-ticaret platformlarını geride bırakır .

Webflow ile, e-ticaret planı için ödeme yaptığınız sürece, e-ticaret özelliklerini kullanamazsınız.

Fiyatlandırma

Şimdi, yukarıdaki tüm özelliklere erişmenin size ne kadara mal olacağından bahsedelim.

İki platformdan WordPress  daha ucuz olma potansiyeline sahiptir. Yani, bir web sitesi yapmanın en ucuz yolunu arıyorsanız, WordPress Webflow’u geride bırakır.

Ancak, özellikle WordPress için fiyatlandırma ile ilgili birçok değişken vardır. Ayrıntılara geçelim.

WordPress Fiyatlandırması

Temel açık kaynaklı WordPress yazılımı %100 ücretsizdir. Ancak, en azından, WordPress yazılımını güçlendirmek için kendi web barındırma hizmetinize ihtiyacınız olacak ve bu da paraya mal olacaktır.

Düşük trafikli bir site için ayda 5-10 ABD Doları karşılığında barındırma bulabilirsiniz. Örneğin, önerilen WordPress ana bilgisayarlarımızdan biri olan SiteGround, aylık 5-7 dolardan başlar.

Ancak, bu fiyatlar yüksek trafiğe sahip bir site (aylık 100.000’den fazla ziyaretçi) için gerçekçi değildir. Yüksek trafikli bir site için ayda 20$+ harcamanız gerekir.

Web barındırma (ve alan adı) için ödeme yapmak, bir WordPress sitesi çalıştırmanın tek kaçınılmaz maliyetidir. Ancak, özellik ve tasarım ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, premium bir WordPress teması ve/veya premium eklentiler için de ödeme yapmak isteyebilirsiniz.

Premium WordPress temalarının çoğu 50-60$’a mal olurken, premium eklentilerin fiyatı 10$ ile 100$+ arasında değişebilir.

Sonuç olarak, basit bir WordPress sitesini yılda 50-75 $ gibi düşük bir ücretle çalıştırabilirsiniz, ancak bazı premium eklentilere ve temalara ve potansiyel olarak yükseltilmiş barındırmaya izin vermek için daha gerçekçi bir fiyat yılda 150-350 $ olacaktır .

Webflow

Webflow, ücretsiz olarak kaydolmanıza ve web sitenizi oluşturmanıza olanak tanır – kredi kartı gerekmez. Ancak, web sitenizi canlı ve diğer insanlar tarafından erişilebilir kılmak istediğinizde ücretli bir plana kaydolmanız gerekir.

Webflow iki tür plan sunar:

 • Site planları — Webflow’un hizmetinde barındırmak istediğiniz her site için bir site planına ihtiyacınız vardır. Not — Statik siteler için Webflow’un barındırma hizmetini kullanmak zorunda değilsiniz. 
 • Hesap planları — ikiden fazla web sitesi projesine sahip olmak istiyorsanız bir hesap planına ihtiyacınız vardır. Ücretli hesap planları ayrıca bir sitenin kodunu (başka bir yerde barındırmak için) dışa aktarmanıza veya siteyi başka birinin Webflow hesabına aktarmanıza olanak tanır.

Temel olarak, Webflow’da kendi web sitelerinizi barındırmayı ve Webflow CMS’yi kullanmayı planlıyorsanız, barındırmak istediğiniz her web sitesi için bir site planına ihtiyacınız olacaktır.

Webflow’u yalnızca başka bir yerde barındıracağınız ve/veya müşterilere teslim edeceğiniz web siteleri oluşturmak ve tasarlamak için kullanıyorsanız, bir hesap planına ihtiyacınız vardır.

Bazı durumlarda, hem  site planları hem de hesap planı için ödeme yapmanız gerekebilir .

Webflow Site Planları

Webflow, hem normal site planları hem de e-ticaret sitesi planları sunar. Normal site planları, yıllık faturalandırma ile ayda 12 ABD dolarından başlar:

Ancak, bir blog veya içerik odaklı başka bir site istiyorsanız, en az aylık 16 ABD doları tutarındaki CMS  planına ihtiyacınız olacaktır.

Hizmetin ötesinde, ücretli bir Web akışı şablonu da isteyebilirsiniz. Bazıları daha düşük veya daha yüksek fiyatlı olsa da, bunlar genellikle 49-79 $ arasındadır.

Sonuç olarak, yılda 144 ABD Doları karşılığında basit bir statik Web akışı sitesi çalıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, dinamik işlevsellik ve premium bir şablon için daha gerçekçi bir fiyat 240-450 dolar arasındadır.

Webflow Hesap Planları

Ücretsiz Webflow hesap planı, iki adede kadar web sitesi projenize sahip olmanızı sağlar, ancak kodu dışa aktaramaz veya diğer Webflow hesaplarına aktaramazsınız.

10 adede kadar proje ve ihracat/transfer için ücretli planlar aylık 16 dolardan başlar:

Webflow ayrıca kişi başı 35 dolardan başlayan ( en az iki kişilik ) ekip planları da sunar .

WordPress vs Webflow: Artıları ve Eksileri

WordPress ve Webflow karşılaştırmamızı bitirmek için, her platformun artılarını ve eksilerini karşılaştıralım.

Artıları

WordPress

 • WordPress ücretsiz ve açık kaynaklıdır.
 • WordPress, Webflow’dan daha düşük bir öğrenme eğrisine sahiptir (HTML ve CSS’ye zaten aşina değilseniz).
 • WordPress, İnternet’teki tüm web sitelerinin %42’sinden fazlasına güç sağladığından, WordPress öğrenme kaynaklarını bulmak çok kolaydır .
 • Devasa eklenti kitaplığı, geçici çözüm kod yerleştirmelerine başvurmadan sitenize kolayca özellikler eklemenizi sağlar.
 • WordPress, daha fazla üçüncü taraf araçlarıyla ve daha derin bir düzeyde bütünleşir.
 • Bütçeniz azsa WordPress ile bir site oluşturmak daha ucuz olabilir.

WebFlow

Webflow’un görsel düzenleyicisi çok güçlüdür, bu yüzden tasarımcılar onu sever.

 • Webflow, temel pakette temel bir site oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar; eklenti eklemenize gerek yoktur.
 • Webflow, ödeme yapan müşteriler için doğrudan müşteri desteği sunar.
 • Webflow, kullanıma hazır daha iyi performans optimizasyonu sunar. WordPress sitelerinin çok hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz, ancak biraz manuel çaba gerektirir.

Eksileri

WordPress

 • WordPress kendi kendine barındırılan bir yazılım olduğundan, güncellemeler dahil bakım ve güvenlikten siz sorumlu olacaksınız.
 • WordPress siteleri daha karmaşık görünebilir çünkü WordPress, temel özellikler eklemek için eklentilere güvenir.
 • WordPress doğrudan müşteri desteği sunmaz (ancak topluluk desteği bulmak kolaydır).

Webflow

 • Webflow’un düzenleyicisi esnek olsa da, bazı temel HTML ve CSS ilkelerine aşina değilseniz bunaltıcı gelebilir.
 • Webflow, WordPress gibi büyük bir eklenti kitaplığına sahip değildir. Bu, işleri daha basit hale getirirken, aynı zamanda daha sınırlayıcıdır.
 • Webflow, WordPress kadar çok sayıda üçüncü taraf araçla entegre olmaz. Mevcut entegrasyonlar için WordPress kadar derin değiller.
 • Webflow daha pahalı olabilir.

Web Sitenizi Bugün Oluşturun

WordPress ve Webflow, bir web sitesi oluşturmak için mükemmel çözümlerdir. Hangi aracı seçeceğiniz gerçekten bir içerik yönetim sisteminde neye değer verdiğinize bağlıdır.

Bir web sitesi yapmak isteyen çoğu kişi ve işletme için, WordPress muhtemelen daha iyi bir seçimdir çünkü daha esnektir ve daha fazla araçla bütünleşir. Ayrıca, HTML ve CSS’nin temellerine henüz aşina değilseniz, daha ucuz olabilir ve daha düşük bir öğrenme eğrisine sahip olacaktır.

Bununla birlikte, bir web tasarımcısı iseniz veya geçimini sağlamak için çok sayıda müşteri sitesi kuran biriyseniz, Webflow’un birçok özelliği tasarımcıların daha hızlı web siteleri oluşturmasına yardımcı olmayı hedeflediği için Webflow’u tercih edebilirsiniz.

Son olarak, her zaman Webflow ve WordPress arasında seçim yapmanız gerekmediğini belirtmekte fayda var. WordPress için resmi Webflow Sayfaları eklentisi ile Webflow kullanarak WordPress siteniz için sayfalar oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...