loader image

Klinikler için 4 Adımda Whatclinic Etkin Kullanma Kılavuzu

tarafından | Nis 17, 2021 | Sağlık Turizmi

2020 yılından 500.000’den fazla hasta, soru sormak ve dünyanın farklı yerlerindeki kliniklerde tedavi olmak ve rezervasyon yaptırmak için whatclinic.comu kullandığını biliyor muydunuz? 

Türkiye Cumhuriyeti, son yıllarda sağlık alanında yenilikler yapmaya, sağlık alanını geliştirmeye önem veriyor. Bu noktada sağlık turizmi alanında da devlet teşviklerinin olduğunu söylemek mümkün. Ancak işinizi, dünyaya tanıtmak ve dünya çapında hasta profillerine sahip olmak istiyorsanız sizin için alternatif bir yol whatclinic.com’dur. Bu yazıda, “4 Adımda whatclinic.com Nasıl Etkin Kullanılır?” sorusunun cevabını aradık. Kazançlı okumalar!

Whatclinic.com’da İşletmeleriniz Hastalar Tarafından Nasıl Aranır? 

Bir kliniğe hasta çekmek çok kolay değildir. Bir klinik çalışanı hastayı iki kez belki de daha fazla arayabilir, belki hastaya ulaşmanın farklı yollarını arayabilir. Bu yüzden çabuk pes etmemeniz gerekmektedir.  Müşteriler bir karar almadan önce, fiyat teklifi almak için var olan tüm seçenekleri değerlendirmek isterler. Bu yüzden de hastalar hızlı yanıt veren klinikleri aramaya ve sorgulamaya devam ederler. Bu yüzden cevap hızınız önemlidir. Hastaların kliniğinizi ya da siz doktoru whatclinic.com’dan aramasını istiyorsanız, whatclinic.com’da önerilen ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Bu ipuçları aşağıdaki gibidir; 

·      Hastayı anlamaya yönelik, hastanın ihtiyaçlarına yönelik mailler atabilir, hasta aramalarına bu doğrultuda cevap verebilirsiniz. 

·      Sosyal medyayı aktif kullanmanız whatclinic.com ekibi tarafından önerilmektedir. Bu yüzden whatclinic.com hesabınıza sosyal medya hesaplarınızı eklemelisiniz. 

·      Birden fazla hastaya ulaşma yöntemi belirlemelisiniz çünkü her hasta mail adresine sahip olmayabilir  ya da her hasta telefona cevap veremeyebilir. Bu yüzden birden fazla iletişim kanalı belirlemelisiniz. 

·      Mail yoluyla gönderdiğiniz mesajlara, faydalı içerikler ekleyebilirsiniz. E-postalarınıza çalışma saatlerinizi eklemeyi de ihmal etmeyiniz. 

Whatclinic.com’da Hizmet Puanınızı Nasıl Arttırırsınız?

whatclinic.com’da hizmet puanı hastaların sizi tercih etmeleri için ve bu sitede daha görünür olmak için önemli bir kriterdir. Bu yüzden, bu platformda klinik puanlarınızı yüksek tutmak kliniğiniz açısından dikkat edilmesi gereken noktadır. “whatclinic.com’da hizmet puanımızı nasıl iyileştirebiliriz?” sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir; 

Eğer klinik puanınız 0,1-2,9 Arasındaysa; 

1)    Bu noktada, hastalar sizi aradığında telefonlara ne kadar sık geri dönüş yaptığınız  önemlidir.  Telefonla iletişim oranı, whatclinic.com tarafından önemli kabul edilir. Bu yüzden ilk olarak telefonla hizmet verme durumunuzu iyileştirmeniz önerilmektedir.

2)    whatclinic.com üzerinden ulaşan hastalarınıza, e-mail, SMS ya da telefonla cevap vermeniz, whatclinic.com’da hizmet puanınızı arttıracaktır. 

3)    whatclinic.com’da hizmet puanınızı hastalara dönüş yapma hızınız etkilemektedir. Bu yüzden hastalarınıza aynı gün içerisinde dönüş yapmanız beklenmektedir. 

Eğer Klinik Puanınız 3.0-3.9 Arasındaysa; 

·      Bu puan whatclinic.com tarafından kabul edilir bir hizmet puanıdır, ancak hizmet puanınızı daha da iyileştirmek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

1)    İlk üç maddeye ek olarak, hastaların sizinle ilgili yeni aramalar yapmalarını destekleyecek yanıtlarda bulunmanız önemlidir. Hastalardan, daha fazla sizinle ilgili arama yapmalarına olanak sağlamak için whatclinic.com’da “FrontDesk” aracını kullanabilirsiniz. 

2)    Hastaların sizin hakkınızda yaptığı yorumları yanıtlamanız, hizmet puanınızı arttıracaktır. 

3)    Broşürlerinizi, kullandığınız görselleri düzenli olarak güncellemeniz önerilmektedir. 

4)    Fiyat güncellemesi yapmanız da önerilmektedir. 

Eğer Klinik Puanınız 4.0 – 5.0 Arasındaysa; 

·      Bu klinik puanı en iyi hizmet puanı olarak görülür. Ancak siz bu puanı burada tutmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz;

1)    Son zamanlarda kliniğiniz hakkında yapılan incelemeleri sürekli arttırmanız gerekmektedir. Bu yüzden aldığınız yorumları cevaplamanız ve uygun kibar bir dil kullanmanız önerilmektedir. 

2)    Telefon ya da e-postalara aynı gün içerisinde değil, 2 saatten daha kısa sürede geri dönmeyi hedeflemelisiniz. 

İşinizin en iyisi olmanız sizi en yüksek hizmet puanında tutacaktır. 

Whatclinic.com’da Kötü Bir Yorum Aldıysanız Ne Olur?

Kliniğiniz hakkında yapılan kötü bir eleştiri hem sizi sinirlendirebilir, hem de whatclinic.com’daki hizmet puanınızı düşürebilir. Buradaki en önemli mesele, bu olumsuz yoruma karşı tutumunuzdur. Kötü bir yoruma verdiğiniz iyi bir yanıt sizin daha çok potansiyel müşteri sağlayabilir. Kötü bir yorumun üstesinden gelmenin ip uçları aşağıdaki gibidir; 

1)    Yorumu okuyun; Yorumu okumanız ve yorumu okurken tarafsız olmanız gerekmektedir. Söylenilenlerin doğruluğunu düşünün ve doğru olması halinde kendinizi o eksik yönde geliştirmenin yollarını arayın.

2)    Yanıt verin ve o kötü yorumun kliniğinizi batırdığını düşünmeyin; O kötü yorumu yanıtlamadan önce iyice düşünmeniz hatta bir gün beklemeniz whatclinic.com ekibi tarafından önerilmektedir. Sakin ve kibar bir dille olumsuz yoruma yanıt vermeniz kliniğinizin bilinirliği açısından önemlidir.

3)    Yanıtlara özel hasta verilerini dahil etmeyin; Olumsuz yoruma verilecek cevabınızda hastalarınızın cinsiyetini, yaşını, adını ve nereden geldiği bilgisini paylaşmayınız. Herkese açık yanıtlarınızda, yalnızca genel politika ve uygulama hakkında bilgi vermeye gayret edin.

4)    Onaylamayın; Kötü yorumu onaylamanız whatclinic.com ekibi tarafından önerilmez. Bunun için yorum yapan kişiyi güncel broşürlerinize ya da web sitenize yönlendirebilirsiniz. 

Bu konu da aşağıdaki 5 noktaya dikkat etmeni whatclinic.com ekibi tarafından önerilmektedir. Bunlar;

·      Hasta gizlilik politikasını ihlal etmeyiniz.

·      Yorum yapan kişinin “yalan” söylediğini ima etmeyiniz. 

·      Saldırgan ve kavga çıkarmaya meyilli bir üsluptan kaçınınız.

·      Sorumluluk almaktan kaçınmayın.

·      Çevrimiçi sohbetten kaçının. Yorum yanıtlandıktan sonra, olumsuz yorum yapan hasta ile telefon görüşmesi yapabilirsiniz. 

Whatclinic.com için Fotoğraf Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İşinizi, kliniğinizi tanıtırken kullandığınız görseller potansiyel hastalar için önemlidir. Bu yüzden, hastalar araştırma yaparken kullanılan görsellere dikkat ederler. whatclinic.com için de belirli standartlarda görseller kullanmanız gerekmektedir.  whatclinic.com için görsel seçimi için ipuçları aşağıdaki gibidir; 

İhtiyacınız olanlar; 

–       Çözünürlüğü iyi olan bir kamera ya da telefon

–       Aydınlatma

–       Hastalar, kitaplar, dosyalar ve belki klinikten fotoğraflar

·      Görüntüleri olabildiğince yüksek çözünürlüklü kullanın.

·      Güneş ışığının doğrudan tepeden gelmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Eğer doğal ışık yoksa, yapay ışık kaynaklarıyla kaliteli fotoğraflar çekmeniz önerilmektedir. 

·      Odanızı düzenlemek için, uzman kitapları, çiçekler belki arkada görünen diploma ve sertifikalarınız olabilir. 

·      Görsellerin üzerinde mutlaka logonuz bulunmalıdır. Araştırmalara göre logo kullanılan görseller daha fazla trafik çekmektedir. 

·      Kendiniz ve ekibinizin fotoğraflarını kullanmaya da özen göstermelisiniz. 

İpucu; Bir web sitesinden görsel almanız önerilmemektedir. Shutterstock’tan fotoğraf satın alabilirsiniz. Ancak, bu da sınırlı olmalıdır. 

“Klinikler için 4 Adımda Whatclinic Etkin Kullanma Kılavuzu” yazımızı beğendiyseniz ve sağlık sektörü dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Arama Motorlarında Görünür Olmak için Sağlık Hizmetleri SEO İpuçları” yazımızı da okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...