loader image

WordPress Sitenizi 3 Adımda Yedekleyin

tarafından | Ağu 18, 2021 | Web Tasarım

Düzenli yedekleme yapmak sitenizi güvende tutar ve sitenize bir zarar gelme sonrasında sizin için güvenilir bir ortam sağlar. Ancak, yalnızca WordPress sitenizi kurduysanız veya sınırlı teknik bilgiye sahipseniz, bu görev biraz göz korkutucu gelebilir. 

Neyse ki sitenizi yedeklemek basit bir işlem olabilir. Kullanabileceğiniz, fazla çalışma gerektirmeyen farklı yöntemler vardır. 

Bu yazıda düzenli yedeklemenin öneminden bahsedeceğiz. Ardından, sitenizi yedeklemek için kullanabileceğiniz üç yöntemde size yol göstereceğiz. Hadi başlayalım!

Neden Düzenli Yedekleme Yapmalısınız?

WordPress, internetteki web sitelerinin yüzde 40’ından fazlasına güç sağlayan , piyasadaki en popüler İçerik Yönetim Sistemidir (CMS) . Sistem güçlü olsa da kusursuz değildir ve birkaç güvenlik sorunu mevcuttur. Ayrıca, popülerliği WordPress’i bilgisayar korsanları arasında favori bir hedef haline getiriyor. 

Bu, siteniz için tehdit oluşturabilecek birkaç sorun olduğu anlamına gelir. Örneğin, WordPress güncellemeleri sırasında ortaya çıkan hatalar sitenizi bozabilir. Alternatif olarak, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatalı bir tema önemli özellikleri etkileyebilir – bazı durumlarda bu tür hatalar sizi sitenizin dışında bile tutabilir.

WordPress siteleri ayrıca bilgisayar korsanlığı saldırılarına ve kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına karşı hassastır . Aslında, güvenlik ihlalleri son yıllarda neredeyse yüzde 70 arttı . Bilgisayar korsanları, aynı anda birden fazla siteye saldırı başlatmak için genellikle eklentilerdeki güvenlik açıklarından yararlanır.

Gerektiğinde güncellemeleri çalıştırmak ve güvenli WordPress eklentilerini seçmek gibi sitenizi korumak için atabileceğiniz birçok adım olsa da, hatalardan veya saldırılardan asla tam olarak korunamazsınız. Bu nedenle düzenli site yedeklemeleri yapmak çok önemlidir. 

Yakın zamanda bir yedeklemeye sahip olmak, sitenizin saldırıya uğraması veya kötü amaçlı yazılım bulaşması durumunda tüm verilerinizi ve içeriğinizi kaybetmemenizi sağlar. Ayrıca, hataları giderirken veya güncellemeleri çalıştırırken büyük sorunlarla karşılaşırsanız, sitenizin kaydedilmiş bir sürümünü geri yükleyebilirsiniz.

WordPress Web Sitenizi Nasıl Yedeklersiniz 

Sitenizin yedeğini almanın üç ana yolu vardır. Her birinin artılarını ve eksilerini tartarak bu yöntemlere daha yakından bakalım. 

1. Bir Yedekleme Eklentisi Kullanın

Güvenilir bir yedekleme eklentisi kullanarak WordPress dosyalarınızı ve veritabanınızı kolayca kaydedebilirsiniz. Düzenli yedeklemeleri kolaylıkla gerçekleştirmek istiyorsanız sahip olmanız gereken güçlü bir araç olan UpdraftPlus’ı yüklemenizi öneririz :

Bir yedekleme eklentisi kullanmanın birkaç avantajı vardır. Yeni başlayanlar için, sadece birkaç tıklamayla bir yedekleme oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz eklentiye bağlı olarak, otomatik yedeklemeler bile planlayabilirsiniz. Ayrıca, Google Drive gibi güvenli bir bulut depolama konumu gibi WordPress dosyalarınızı depolamak için tercih edilen bir yer seçebilirsiniz .  

Ancak birçok eklenti gibi bu yedekleme aracı da geliştiricileri tarafından düzenli olarak güncellenmiyorsa siteniz için bazı sorunlara neden olabilir. Ayrıca, bir eklentiye güveniyorsanız, bir hata veya hack nedeniyle sitenizin kontrol paneline giriş yapamıyorsanız yedekleme yapamayabilirsiniz.

Bu nedenle çok yüksek reytinge, geniş kullanıma ve mükemmel desteğe sahip bir eklenti seçmenizi öneririz. Eklentinin son aylarda güncellendiğinden emin olmak da önemlidir. 

UpdraftPlus yukarıdaki kriterlerin tümünü karşıladığından, sitenizin yönetici alanından nasıl yedekleme yapacağınızı göstermek için bu eklentiyi kullanacağız. Eklentiyi sitenize yükleyip etkinleştirerek başlayın ve ardından kontrol panelinizde Ayarlar > UpdraftPlus Yedekleri’ne gidin :

Ardından, Ayarlar sekmesine tıklayın. Burada hem WordPress dosyalarınız hem de veritabanınız için bir yedekleme programı oluşturabilirsiniz. Örneğin, haftalık yedeklemeyi otomatikleştirmek isteyebilirsiniz:

Ayrıca istediğiniz depolama yerini seçebilir ve yedeklemeye dahil etmek istediğiniz öğeleri seçebilirsiniz. Ayarlarla işiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın. 

Hemen bir yedekleme oluşturmak istiyorsanız, Yedekle / Geri Yükle sekmesine geri dönün ve mavi Şimdi Yedekle düğmesine tıklayın. İşlem, sitenizin ne kadar içerik içerdiğine bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Yedekleme tamamlandığında, eklentinin günlüğüne kaydedilecektir. Daha sonra sitenize bir şey olursa yedeği geri yükleyebilirsiniz:

UpdraftPlus’ın ücretsiz sürümünün sınırlı özelliklere sahip olduğunu unutmayın. Premium özelliklere yükseltirseniz, profesyonel desteğin yanı sıra depolama için daha fazla seçenek elde edersiniz.

2. Manuel Yedekleme Oluşturun

Sitenizin manuel olarak yedeğini almayı tercih ederseniz, bir Dosya Aktarım Protokolü (FTP) istemcisi kullanarak bir tane oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirmeniz gereken FileZilla‘yı kullanmanızı öneririz :

Sitenizi manuel olarak yedeklediğinizde, WordPress dosyalarınız ve veritabanlarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Bu nedenle, hangilerini kaydetmek istediğinizi ve hangilerini dışarıda bırakacağınızı seçebilirsiniz. Ayrıca, bu yöntemi kullanmak, saldırıya uğramış olsa veya bir hata WordPress’e giriş yapmanızı engelliyorsa bile sitenize erişebileceğiniz anlamına gelir. 

Ancak, özellikle ilk defa bir FTP istemcisi kullanıyorsanız, bu işlem biraz zaman alabilir. Ayrıca, düzenli olarak yedekleme yaptığınızdan emin olmak da size kalmış olacaktır. 

FileZilla üzerinden sitenize bağlanmak için , önce sitenizin kimlik bilgilerini girmek gerekir. Bu bilgilere web barındırma hesabınızdan erişebilirsiniz. 

Giriş yaptıktan sonra, yerel dosyalarınızı sol tarafta ve sitenizin dosyalarını sağ tarafta görebileceksiniz. Yerel sitenizde (veya bilgisayarınızda) yedeklemenizi depolamak istediğiniz bir klasör oluşturarak başlayın.

Ardından, sağ tarafa gidin, public_html klasörünü açın ve yedeklemek istediğiniz WordPress dosyalarını seçin. Ardından, bu dosyaları yeni oluşturduğunuz yedekleme klasörüne sürükleyip bırakın. Alternatif olarak, sağ tıklayıp İndir’i seçebilirsiniz : 

Yukarıdaki işlemin yalnızca eklentileriniz, temalarınız ve yüklemeleriniz gibi WordPress dosyalarınızın bir kopyasını kaydettiğini unutmayın. Veritabanınızı manuel olarak yedeklemek için barındırma hesabınızda cPanel kullanmanız gerekir.

İlk olarak, barındırma hesabınıza giriş yapın ve yedeklemek istediğiniz siteye gidin. cPanel’e erişmek için bir seçenek görmelisiniz. İçeri girdikten sonra phpMyAdmin’i arayın ve açın:

Ardından, Veritabanları sekmesine tıklayın ve indirmek istediğiniz veritabanını seçin:

Tabloların bir listesi görünecektir. İndirmek istediğiniz öğeleri seçin:

Ardından Dışa Aktar sekmesine gidin. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Formatın SQL olarak ayarlandığından emin olun ve ardından Git düğmesine basın:

Veritabanı bir .sql dosyası olarak indirilecektir . Daha sonra bu dosyayı bilgisayarınızda oluşturduğunuz yedekleme klasörüne sürükleyebilirsiniz, böylece WordPress dosyalarınız ve veritabanınız tek bir yere kaydedilir.

3. Bir Yönetilen WordPress Barındırma Planı Seçin

Site yedeklemeleri yapmanın en sorunsuz yolu, yönetilen WordPress barındırmayı seçmektir. Gelişmiş özellikler ve kişiye özel hizmet için ödeme yaptığınızdan sitenizin bakımı konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Eğer varsa bir WordPress sitesinde bir işletmeyi veya planlayan bir e-ticaret mağaza kurmak , bir yönetilen WordPress barındırma planı seçmek akıllıca olabilir. Bu hizmet normalde sorun giderme ve düzenli yedeklemeler dahil olmak üzere tam teknik yardım sunar. 

Ana dezavantajı, bu tür barındırma planlarının pahalı olabilmesidir. Bununla birlikte, birkaç seçenek mevcuttur, bu nedenle ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir plan bulabilmelisiniz. 

Örneğin, WP Engine , küçük işletmeler ve büyük işletmeler için tasarlanmış, yönetilen WordPress barındırma planları sunar: 

Her plan 7/24 tam destek ve günlük yedekleme ile birlikte gelir, böylece bir şeyler ters giderse sitenizin güvende olacağından emin olabilirsiniz. Bir başka kullanışlı özellik de tek tıklamayla hazırlama ortamıdır. Bu, değişikliklerinizi yayınlamadan önce tüm yeni eklentileri ve temaları çevrimdışı olarak test edebileceğiniz anlamına gelir. Böylece sitenizi güncellerken teknik hatalarla karşılaşmanız olasılığınız azalır.

İçiniz rahat olsun istiyorsanız, kesinlikle yönetilen bir WordPress barındırma planına kaydolmayı düşünmelisiniz. Bu şekilde, site bakımıyla uğraşmak için daha az zaman harcarsınız ve bunun yerine enerjinizi işinizi büyütmeye odaklayabilirsiniz. 

Sonuç

Bir WordPress siteniz varsa, onu güvende tutmak için düzenli yedeklemeler yapmanız çok önemlidir. Bir hack veya arıza, veri kaybına neden olabilir. Yeni bir yedeklemeye sahip olmak sitenizi geri yüklemenize yardımcı olabilir, böylece yeniden sıfırdan başlamak zorunda kalmazsınız. 

Bu gönderide, sitenizi yedeklemek için kullanabileceğiniz üç etkili yöntemi inceledik özetle bunlar:

  • 1-UpdraftPlus gibi bir yedekleme eklentisi kullanın
  • 2-FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanarak manuel yedekleme oluşturun
  • 3-Yönetilen bir WordPress barındırma planı seçin

“WordPress Web Sitenizi Nasıl Yedeklersiniz?” yazımızı beğendiyseniz ve web tasarımı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “WordPress için En İyi 12 Mobil Test Aracı” konulu blog yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...