loader image

WordPress Sitenizi 3 Adımda Yedekleyin

tarafından | Ağu 18, 2021 | Web Tasarım

Düzenli yedekleme yapmak sitenizi güvende tutar ve sitenize bir zarar gelme sonrasında sizin için güvenilir bir ortam sağlar. Ancak, yalnızca WordPress sitenizi kurduysanız veya sınırlı teknik bilgiye sahipseniz, bu görev biraz göz korkutucu gelebilir. 

Neyse ki sitenizi yedeklemek basit bir işlem olabilir. Kullanabileceğiniz, fazla çalışma gerektirmeyen farklı yöntemler vardır. 

Bu yazıda düzenli yedeklemenin öneminden bahsedeceğiz. Ardından, sitenizi yedeklemek için kullanabileceğiniz üç yöntemde size yol göstereceğiz. Hadi başlayalım!

Neden Düzenli Yedekleme Yapmalısınız?

WordPress, internetteki web sitelerinin yüzde 40’ından fazlasına güç sağlayan , piyasadaki en popüler İçerik Yönetim Sistemidir (CMS) . Sistem güçlü olsa da kusursuz değildir ve birkaç güvenlik sorunu mevcuttur. Ayrıca, popülerliği WordPress’i bilgisayar korsanları arasında favori bir hedef haline getiriyor. 

Bu, siteniz için tehdit oluşturabilecek birkaç sorun olduğu anlamına gelir. Örneğin, WordPress güncellemeleri sırasında ortaya çıkan hatalar sitenizi bozabilir. Alternatif olarak, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatalı bir tema önemli özellikleri etkileyebilir – bazı durumlarda bu tür hatalar sizi sitenizin dışında bile tutabilir.

WordPress siteleri ayrıca bilgisayar korsanlığı saldırılarına ve kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına karşı hassastır . Aslında, güvenlik ihlalleri son yıllarda neredeyse yüzde 70 arttı . Bilgisayar korsanları, aynı anda birden fazla siteye saldırı başlatmak için genellikle eklentilerdeki güvenlik açıklarından yararlanır.

Gerektiğinde güncellemeleri çalıştırmak ve güvenli WordPress eklentilerini seçmek gibi sitenizi korumak için atabileceğiniz birçok adım olsa da, hatalardan veya saldırılardan asla tam olarak korunamazsınız. Bu nedenle düzenli site yedeklemeleri yapmak çok önemlidir. 

Yakın zamanda bir yedeklemeye sahip olmak, sitenizin saldırıya uğraması veya kötü amaçlı yazılım bulaşması durumunda tüm verilerinizi ve içeriğinizi kaybetmemenizi sağlar. Ayrıca, hataları giderirken veya güncellemeleri çalıştırırken büyük sorunlarla karşılaşırsanız, sitenizin kaydedilmiş bir sürümünü geri yükleyebilirsiniz.

WordPress Web Sitenizi Nasıl Yedeklersiniz 

Sitenizin yedeğini almanın üç ana yolu vardır. Her birinin artılarını ve eksilerini tartarak bu yöntemlere daha yakından bakalım. 

1. Bir Yedekleme Eklentisi Kullanın

Güvenilir bir yedekleme eklentisi kullanarak WordPress dosyalarınızı ve veritabanınızı kolayca kaydedebilirsiniz. Düzenli yedeklemeleri kolaylıkla gerçekleştirmek istiyorsanız sahip olmanız gereken güçlü bir araç olan UpdraftPlus’ı yüklemenizi öneririz :

Bir yedekleme eklentisi kullanmanın birkaç avantajı vardır. Yeni başlayanlar için, sadece birkaç tıklamayla bir yedekleme oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz eklentiye bağlı olarak, otomatik yedeklemeler bile planlayabilirsiniz. Ayrıca, Google Drive gibi güvenli bir bulut depolama konumu gibi WordPress dosyalarınızı depolamak için tercih edilen bir yer seçebilirsiniz .  

Ancak birçok eklenti gibi bu yedekleme aracı da geliştiricileri tarafından düzenli olarak güncellenmiyorsa siteniz için bazı sorunlara neden olabilir. Ayrıca, bir eklentiye güveniyorsanız, bir hata veya hack nedeniyle sitenizin kontrol paneline giriş yapamıyorsanız yedekleme yapamayabilirsiniz.

Bu nedenle çok yüksek reytinge, geniş kullanıma ve mükemmel desteğe sahip bir eklenti seçmenizi öneririz. Eklentinin son aylarda güncellendiğinden emin olmak da önemlidir. 

UpdraftPlus yukarıdaki kriterlerin tümünü karşıladığından, sitenizin yönetici alanından nasıl yedekleme yapacağınızı göstermek için bu eklentiyi kullanacağız. Eklentiyi sitenize yükleyip etkinleştirerek başlayın ve ardından kontrol panelinizde Ayarlar > UpdraftPlus Yedekleri’ne gidin :

Ardından, Ayarlar sekmesine tıklayın. Burada hem WordPress dosyalarınız hem de veritabanınız için bir yedekleme programı oluşturabilirsiniz. Örneğin, haftalık yedeklemeyi otomatikleştirmek isteyebilirsiniz:

Ayrıca istediğiniz depolama yerini seçebilir ve yedeklemeye dahil etmek istediğiniz öğeleri seçebilirsiniz. Ayarlarla işiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın. 

Hemen bir yedekleme oluşturmak istiyorsanız, Yedekle / Geri Yükle sekmesine geri dönün ve mavi Şimdi Yedekle düğmesine tıklayın. İşlem, sitenizin ne kadar içerik içerdiğine bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Yedekleme tamamlandığında, eklentinin günlüğüne kaydedilecektir. Daha sonra sitenize bir şey olursa yedeği geri yükleyebilirsiniz:

UpdraftPlus’ın ücretsiz sürümünün sınırlı özelliklere sahip olduğunu unutmayın. Premium özelliklere yükseltirseniz, profesyonel desteğin yanı sıra depolama için daha fazla seçenek elde edersiniz.

2. Manuel Yedekleme Oluşturun

Sitenizin manuel olarak yedeğini almayı tercih ederseniz, bir Dosya Aktarım Protokolü (FTP) istemcisi kullanarak bir tane oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirmeniz gereken FileZilla‘yı kullanmanızı öneririz :

Sitenizi manuel olarak yedeklediğinizde, WordPress dosyalarınız ve veritabanlarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Bu nedenle, hangilerini kaydetmek istediğinizi ve hangilerini dışarıda bırakacağınızı seçebilirsiniz. Ayrıca, bu yöntemi kullanmak, saldırıya uğramış olsa veya bir hata WordPress’e giriş yapmanızı engelliyorsa bile sitenize erişebileceğiniz anlamına gelir. 

Ancak, özellikle ilk defa bir FTP istemcisi kullanıyorsanız, bu işlem biraz zaman alabilir. Ayrıca, düzenli olarak yedekleme yaptığınızdan emin olmak da size kalmış olacaktır. 

FileZilla üzerinden sitenize bağlanmak için , önce sitenizin kimlik bilgilerini girmek gerekir. Bu bilgilere web barındırma hesabınızdan erişebilirsiniz. 

Giriş yaptıktan sonra, yerel dosyalarınızı sol tarafta ve sitenizin dosyalarını sağ tarafta görebileceksiniz. Yerel sitenizde (veya bilgisayarınızda) yedeklemenizi depolamak istediğiniz bir klasör oluşturarak başlayın.

Ardından, sağ tarafa gidin, public_html klasörünü açın ve yedeklemek istediğiniz WordPress dosyalarını seçin. Ardından, bu dosyaları yeni oluşturduğunuz yedekleme klasörüne sürükleyip bırakın. Alternatif olarak, sağ tıklayıp İndir’i seçebilirsiniz : 

Yukarıdaki işlemin yalnızca eklentileriniz, temalarınız ve yüklemeleriniz gibi WordPress dosyalarınızın bir kopyasını kaydettiğini unutmayın. Veritabanınızı manuel olarak yedeklemek için barındırma hesabınızda cPanel kullanmanız gerekir.

İlk olarak, barındırma hesabınıza giriş yapın ve yedeklemek istediğiniz siteye gidin. cPanel’e erişmek için bir seçenek görmelisiniz. İçeri girdikten sonra phpMyAdmin’i arayın ve açın:

Ardından, Veritabanları sekmesine tıklayın ve indirmek istediğiniz veritabanını seçin:

Tabloların bir listesi görünecektir. İndirmek istediğiniz öğeleri seçin:

Ardından Dışa Aktar sekmesine gidin. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Formatın SQL olarak ayarlandığından emin olun ve ardından Git düğmesine basın:

Veritabanı bir .sql dosyası olarak indirilecektir . Daha sonra bu dosyayı bilgisayarınızda oluşturduğunuz yedekleme klasörüne sürükleyebilirsiniz, böylece WordPress dosyalarınız ve veritabanınız tek bir yere kaydedilir.

3. Bir Yönetilen WordPress Barındırma Planı Seçin

Site yedeklemeleri yapmanın en sorunsuz yolu, yönetilen WordPress barındırmayı seçmektir. Gelişmiş özellikler ve kişiye özel hizmet için ödeme yaptığınızdan sitenizin bakımı konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Eğer varsa bir WordPress sitesinde bir işletmeyi veya planlayan bir e-ticaret mağaza kurmak , bir yönetilen WordPress barındırma planı seçmek akıllıca olabilir. Bu hizmet normalde sorun giderme ve düzenli yedeklemeler dahil olmak üzere tam teknik yardım sunar. 

Ana dezavantajı, bu tür barındırma planlarının pahalı olabilmesidir. Bununla birlikte, birkaç seçenek mevcuttur, bu nedenle ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir plan bulabilmelisiniz. 

Örneğin, WP Engine , küçük işletmeler ve büyük işletmeler için tasarlanmış, yönetilen WordPress barındırma planları sunar: 

Her plan 7/24 tam destek ve günlük yedekleme ile birlikte gelir, böylece bir şeyler ters giderse sitenizin güvende olacağından emin olabilirsiniz. Bir başka kullanışlı özellik de tek tıklamayla hazırlama ortamıdır. Bu, değişikliklerinizi yayınlamadan önce tüm yeni eklentileri ve temaları çevrimdışı olarak test edebileceğiniz anlamına gelir. Böylece sitenizi güncellerken teknik hatalarla karşılaşmanız olasılığınız azalır.

İçiniz rahat olsun istiyorsanız, kesinlikle yönetilen bir WordPress barındırma planına kaydolmayı düşünmelisiniz. Bu şekilde, site bakımıyla uğraşmak için daha az zaman harcarsınız ve bunun yerine enerjinizi işinizi büyütmeye odaklayabilirsiniz. 

Sonuç

Bir WordPress siteniz varsa, onu güvende tutmak için düzenli yedeklemeler yapmanız çok önemlidir. Bir hack veya arıza, veri kaybına neden olabilir. Yeni bir yedeklemeye sahip olmak sitenizi geri yüklemenize yardımcı olabilir, böylece yeniden sıfırdan başlamak zorunda kalmazsınız. 

Bu gönderide, sitenizi yedeklemek için kullanabileceğiniz üç etkili yöntemi inceledik özetle bunlar:

  • 1-UpdraftPlus gibi bir yedekleme eklentisi kullanın
  • 2-FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanarak manuel yedekleme oluşturun
  • 3-Yönetilen bir WordPress barındırma planı seçin

“WordPress Web Sitenizi Nasıl Yedeklersiniz?” yazımızı beğendiyseniz ve web tasarımı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “WordPress için En İyi 12 Mobil Test Aracı” konulu blog yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...