Yandex Metrica Nedir, Sitenize Nasıl Eklenir?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Yandex Metrica web site trafiğini, dönüşümleri ve kullanıcı davranışlarını ölçmek için kullanılan önemli bir performans ölçüm aracıdır. Şu an piyasada Google Analytics kadar yaygın olmasa da, Google Analytics’e göre bazı avantajları bulunmaktadır.

Yandex Metrica uygulaması, e-ticaret siteleri ve web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını ölçmek amacıyla kullanılmaktadır.  Genel olarak Google Analytics uygulamasına rakip olacak nitelikte donanıma sahip bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Metrica ile internet sitelerindeki kullanıcı davranışlarının tamamını analiz edebildiğinizi söyleyebiliriz. Yandex Metrica uygulaması kullanılarak, web sitelerinin organik ziyaretçilerinin oranları tespit edebilir, kullanıcıların e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirdikleri dönüşüm faaliyetleri analiz edebilir ve internet sitelerinin daha fazla geliştirilebilmesi için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Yandex Metrica Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

 Uygulamanın genel özellikleri aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır:

-Yandex Metrica uygulaması kullanılarak, web sitelerinin genel veri analizleri yapılmaktadır.

Web sitelerinin ziyaretçi hareketleri ve dönüşüm oranları gibi hesaplamalar, Yandex Metrica üzerinden yapılmaktadır.

-Bu uygulama, tamamen ücretsiz olacak şekilde hizmet vermektedir.

-Uygulamanın içerisinde ısı haritası ve Webvisor özellikleri yer almaktadır.

-Isı haritası özelliği, web sitesi üzerindeki herhangi bir alana tıklama yapılması durumunda, tüm hareketleri kayıt altına alan bir özelliktir.

-Webvisor özelliği, her bir oturuma ait hareketlerin tamamını kayıt altına almakta ve video şeklinde, tüm hareketlerin izlenmesini sağlamaktadır.

-Yandex Metrica sayesinde, çevrimiçi ve çevrimdışı reklamlarının verimlilik oranları analiz edilmektedir.

Webvisor Teknolojisi

Yandex Metrica’da bulunan Webvisor teknolojisi kullanıcıların tıklama, kaydırma ve sitedeki davranışlarına ait video kayıtlarını tutarak kullanıcı deneyimini geliştirmeniz için önemli içgörüler sunmaktadır. Webvisor teknolojisi ile neler yapabilirsiniz ?

-Tıklama haritası oluşturarak, tıklamaların en çok yoğunlaştığı yerleri görmek

-Scroll haritası oluşturarak, sitede veya sayfalarda kullanıcıların sayfanın hangi kısmına kadar indiğini görmek

-Form haritasını kullanarak, ziyaretçilerin formlarla olan etkileşimlerini görmek

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere, Webvisor teknolojisiyle bağlantı haritası, tıklama haritası ve kaydırma haritası yer alır. Bağlantı haritası (link map), ziyaretçilerin web sitesinde en çok tıkladığı bağlantıları ve tıklama haritası (click map) da sayfada kaydedilen bağlantıları gösterir. Siteyi ziyaret edenlerin en fazla dikkatini çeken alanlar kaydırma haritası (scroll map) ile görüntülenebilir. Veri depolama konusunda ise süre sınırına sahip değildir. Ayrıca veri trafiği için, sınırlanma bulunmayan araçtaki veriler gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Yandex Metrica’yı Sitenize Nasıl Eklersiniz?

Yandex Metrica’yı sitenize eklemek için çoğu zaman bir yazılımcıya ihtiyaç duymazsınız. Çünkü Yandex Metrica paneli üzerinden aldığınız kodu sitenizin header ya da footer da yer alanveyaetiketleri arasına eklemeniz yeterli olacaktır. Eğerki WordPress gibi açık kaynak bir sistem kullanıyorsanız Eklentiler bölümünden Yandex Metrica’yla alakalı bir çok plugine erişebilirsiniz.

https://metrica.yandex.com.tr/ adresinden Sayaçlar kısmına giderek sayacınızı oluşturabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz ekranda Sayaç Ekle kısmına tıklayarak sayacınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sayaç Ekle butonunu tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Bu ekranda Sayaç adı kısmına istediğiniz bir ismi yazıp aşağıda yer alan diğer alanları doldurmanız gerekir. Eğer Webvisor teknolojisinde yer alan tıklama kaydı, oturum kaydı, scroll haritası ya da form etkileşim verilerini görmek istiyorsanız Oturum Kaydı, Kaydırma Haritası, Form Analizi seçeneklerini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca sağ tarafta yer alan veri işleme alakalı koşulları da kabul etmeniz gerekmektedir.

Yandex Metrica kurulumunu tamamlama aşamasında aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır. Burda dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri Gelişmiş Ayarlar butonunu tıklayarak alt seçenekleri görmektir. Eğer E-ticaret sitesiyseniz E-ticaret Verilerinin Yandex Metrica’ya aktarımı opsiyonu açık olmalıdır.

Kurulumumuzun son aşamasında aşağıdaki gibi takip kodlarını verecektir. Bu kodları sitemize ekledikten sonra Yandex Metrica siteye dair birçok veriyi toplamaya başlayacaktır.

“Yandex Metrica Nedir?” başlıklı yazımızda yandex metrica hakkında kullanım kolaylığı sağlayacak bilgileri derledik. Bu içeriğimizi beğendiyseniz yine ayrıntılı bilgiler içeren “Google Etiket Yöneticisi Nedir ve Nasıl Kullanılır ?” içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web siteleri için metin yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Google’ın değişen tarama özellikleri ve kriterler web siteleri için yazılan metinleri de şekillendirmektedir. Web sitesi için metin hazırlamak diğer platformlardan farklı yaklaşım ve beceri gerektirir. Web...

daha fazla bilgi edinin