Z Kuşağını Anlamak için 3 Kritik Nokta

tarafından | Nis 30, 2021 | Sosyal Medya Reklam

Her yıl sosyal ağ kuşakları hakkında sayısızca makale yazılıyor ve bu makaleler yayınlanıyor. Belirli yıl içinde doğanların kategorize edilmesine “kuşak” olarak adlandırıyoruz. Bu kuşaklara örnek verecek olursa; X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağı… Her kuşağın kendine ait özellikleri var ve bu özellikler kuşakları birbirlerinden de ayırmaktadır. Bu yazıyı Google’ın Nisan 2021 tarihinde açıkladığı Z kuşağı hakkındaki yayınladığı raporu baz alarak bu yazıyı sizin için derledik. 

Z Kuşağı Nedir? 

Z kuşağı, 1997 yılından sonra doğan insanların dahil olduğu kuşak olarak tanımlanabilir. Teknolojinin ellerine doğrumu ve internet ile içi içe büyüyen çocuklar hatta bugünün yetişkinleri olarak tanımlanabilir. İnternetle iç içe büyümelerinden dolayı Z kuşağı “internet kuşağı” olarak da bilinmektedir. Z kuşağı, teknolojiden, pazarlama stratejilerine kadar bir çok meslek gruplarının çıkardıkları işleri etkilemektedir. Günümüzde dünya nüfusunun %32’ni, küresel tüketicilerin de %40’ını Z kuşağı oluşturmaktadır (Google, 2021).

Türkiye’de bu durum şöyledir. Z kuşağı Türkiye toplam nüfusunun %23’nü oluşturuyor ve 10-24 yaş aralığında yaklaşık 20 milyon insan bulunuyor. 20 milyon insan arasında %49’lık dilimini kadınlar %52’lik dilimi erkeklerden oluşmaktadır. Bu verilere baktığımızda ve AB ile Türkiye’yi kıyasladığımızda Türkiye nispeten daha genç bir nüfusa sahip. Bu verileri dikkate almak ve Z kuşağını iyi analiz etmek bir çok sektör için gerekli hale geliyor. 

Z Kuşağı Özellikleri Nedir?

Z kuşağı dünya nüfusunun %32’sini oluşturmaktadır. Bu oran genele bakıldığında küçük bir yüzdelik dilim olarak görünse de aslında bu oranın pazarlama sektörüne etkisi büyük. Peki ya Z kuşağının özellikleri nedir, hadi gelin hep birlikte bakalım.

Z Kuşağı;

 • Z kuşağını tanımlarken birkaç sıfat ile tanımlamak mümkündür. Bu sıfatlar; 
  1. Otantik
  2. Pragmatik
  3. Teknolojinin içine doğmuş
  4. Hikayeyi anlatan değil, yaşayan
 • Z kuşağı, daha gerçekçi ve daha az gurur verici paylaşımlarda bulunmayı tercih ediyorlar. 
 • Z kuşağı iletişimlerini yazılıdan ziyade görüntülü kurmayı tercih ediyorlar.
 • Z kuşağının dikkat etme süreleri 8 saniyedir.
 • Teknoloji içine doğduklarından dolayı Z kuşağının %64’lük kısmı sürekli çevrim içi olduklarını, %57’si ise cep telefonlarının olmadan kendilerini güvensiz hissettiklerini belirtmişlerdir. 
 • Z Kuşağının %98’i 10 yaşında akıllı telefona sahip oluyorlar.
 • Z kuşağı günde ortalama 4 saat 9 dakikalarını telefonda geçiriyorlar.
 • Telefonlarını çoğunlukla video izlemek için kullanıyorlar. 
 • Z kuşağı dürtüsel olarak harcama yapmak yerine, sosyal bir nedenden dolayı harcama yapmaya meyillidirler.
 • Z kuşağının %43’ü son trendleri video aracılığıyla takip ediyor.
 • Z kuşağının %434ü gün boyunca kendilerine yardımcı olması için video izliyorlar.
 • Z kuşağının %60’ı televizyon yerine Youtube izlemeyi tercih ediyor. 
 • Z kuşağı ilk küresel/global kuşak olarak tanımlanabilir.

(Tüm Veriler Google’ın yayınladığı, “Gen Z Trends & Insights -Turkey January 2021” başlıklı  raporundan alınmıştır.)

Z Kuşağının Tüketim Davranışları Nelerdir?

Z kuşağının satın alma tercihlerinde “yeniyi” deneyimlemek her şeyden önce gelmektedir. Z kuşağı için markanın sunduğu, deneyim ve sosyal sorumluluk anlayışı markanın kendisinden çok daha önemli.  Z kuşağının tüketim davranışlarını analiz etmek için üç temel kriteri analiz etmek gerekir. Bu analiz edilmesi gereken kriter aşağıdaki gibidir;

 • Fiyat Farkındalığı; Bir ürünün sunulan fiyatından almayı değil, aksine indirime girmesini bekliyorlar. Sosyal sorumluluk gibi çevreye duyarlılık gibi konularda harcama yapmaktan kaçınmıyorlar. 
 • Hikayeyi Yaşama Farkındalığı; Bu durum çok net olmamakla birlikte, net değil çünkü Z kuşağı daha yeni yeni tüketici profiline girmektedirler. Z kuşağı, kendileri ve markalar arasında bağ kurulacak hikayeleri severler ve markaların ne yaptığı ne söylediğinden daha önemli hale gelmiş oluyor.
 • Görsel Farkındalık; Görsel iletişim Z kuşağı açısından çok önemlidir, çünkü Z kuşağı görünüşlerini ve kimliklerini diğerlerinden “farklı” olarak kuruyorlar. Sadece görünüşleriyle değil, satın alma tercihleriyle de görünür olmak istiyorlar. 

Y Kuşağı ve Z Kuşağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Z kuşağı ile Y kuşağı( 1981 yılından sonra doğanlar)  hem isimleri hem de özellikleri bakımından farklılık göstermektedir. Z kuşağını iyi analiz etmek için Y kuşağı ile arasındaki farklılıkları da gözden geçirmek gerekmektedir. Z kuşağı ile Y kuşağı arasındaki farklılıklar aşağıdaki gibidir;

 • Y kuşağı daha iyi yaşamayı, hayattan daha fazla keyif tercih ederken, Z kuşağı daha çok dünyayı değiştirmeyi, sosyal sorumlukları yerine getirmeyi ediyorlar.
 • Z kuşağı, Y kuşağına göre daha hırslı. Z kuşağının %60’ı Y kuşağının ise %39’u dünyayı değiştirerek daha iyi bir hale getirmek için çaba harcıyor. 

Y kuşağı fiziksel olarak seyahat etmeyi severken, Z kuşağının belirli bir sınırı yok. Expedia Media Solutions adlı reklam ajansının yayımladığı istatistiklere göre; 

 • Y kuşağı yılda ortalama 4,3 kez seyahat ediyor. Bu oran Z kuşağına göre %30 daha fazla. 
 • Y kuşağı için seyahat etmek hobi arasında yer alırken, Z kuşağı için seyahat çok da önemli değil. 
 • Z kuşağının ırksal ve etnik çeşitliliği Y kuşağına göre %10 daha fazla. 
 • Z kuşağı toplumsal cinsiyet bakımından daha hoşgörülü. Z kuşağının %60’ı dünyada “kadın ve “erkek”ten daha fazla cinsiyet olduğunu savunuyor. 
 • Y kuşağı tüketici konumundayken, Z kuşağı içerik üreticisi konumundadır. 
 • Y kuşağı planlı bir alışveriş deneyimi tercih ederken, Z kuşağı anlık alışverişi tercihe diyor. Bunu Think with Google’ın paylaştığı görselle desteklememiz mümkündür.

(Bu görsel Think with Google hesabından alınmıştır. )

Z Kuşağını Anlamak için 3 Kritik Nokta” yazımızı beğendiyseniz Z Kuşağı Serisi‘nin devamını okumak için Digipeak blogu takip etmeyi unutmayın!

Dijital pazarlama konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor ve nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız “Sosyal Medya Algoritmaları Nasıl Çalışır” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kullanılan Kaynaklar

Think with Google. 2019. “Y ve Z kuşaklarının farklı özellikleri neler ve markalar bu kitlelere nasıl yaklaşmalı?”.  Erişim 30 Nisan 2021.

Karyağmaz Onur, İyigün Zeynep. 2021. Türkiye’nin Z kuşağı, kültürü ve alışverişin geleceğini şekillendiriyor. Think with Google. Erişim 30 Nisan. 

Think with Google. Gen Z Trends & Insights -Turkey January 2021”.  Erişim 29 Nisan. 

Benzer Yazılar